+36-70/433-76-44

Munkavédelem

A munkavédelem fogalma

A munkavédelem azon törvénykezési, szociális, gazdasági, szervezési, műszaki, egészségügyi előírások és intézkedések rendszere, amelyek célja a biztonságos és egészéget nem károsító munkavégzés feltételeinek megteremtése, a dolgozók egészségének és munkaképességének hosszútávú megóvása a munkavégzés során.

Munkavédelmi Törvény alapelvei

Az állam – a munkavállalók és a munkáltatók érdekképviseleti szerveivel egyeztetve – meghatározza az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés alapvető követelményeit, irányítási és ellenőrzési intézményeit, kialakítja a munkabiztonságra és a munkakörnyezetre vonatkozó országos programját, amelynek megvalósulását időszakonként felülvizsgálja.

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása a munkáltató kötelessége. (objektív, általános, elsődleges) E kötelesség teljesítésével összefüggésben keletkező költségeket és egyéb terheket nem lehet a munkavállalóra hárítani.

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei megvalósításának módját a munkáltató határozza meg. (Munkavédelmi szabályzat vagy MEBIR rendszer bevezetés)

A munkáltató felelős azért, hogy minden munkavállaló az általa értett nyelven ismerhesse meg az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés reá vonatkozó szabályait.

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy végrehajtásuk megfelelő védelmet nyújtson a munkavállalókon túlmenően a munkavégzés hatókörében tartózkodónak és a szolgáltatást igénybe vevőnek is. A munkaeszközöket úgy kell kialakítani, hogy lehetőleg zárják ki a nem szervezett munkavégzés keretében történő rendeltetésszerű használat esetén is a balesetet, az egészségkárosodást.

A törvény biztosítja a munkavédelemmel kapcsolatos érdekegyeztetést, valamint a munkavállalók munkavédelmi érdekvédelmét, meghatározva a munkavédelmi képviselők jogait és kötelezettségeit.

A munkavédelemmel kapcsolatos minden eljárás során az adatok védelmét a vonatkozó jogszabályok szerint kell biztosítani. Az adatok statisztikai célra felhasználhatók és statisztikai felhasználás céljára személyazonosításra alkalmatlan módon átadhatók.

Ha valamely tevékenységet e törvény vagy Szabályzat munkabiztonsági szaktevékenységnek minősít, azt a munkáltató csak külön jogszabályban meghatározott munkavédelmi – a bányászat területén bányászati – szakképesítéssel rendelkező személlyel végeztetheti.

Munkavédelem Baja

Munkáltató kötelességei

A munkabiztonsági szaktevékenység ellátására megfelelő képesítéssel rendelkező személyt kell biztosítani, aki a kockázatértékelést szaktevékenység keretei között elkészíti. Aki a rendszeres munkavédelmi oktatások és tűzvédelmi oktatások megtartásához szükséges oktatási anyagot és tematikát összeállítja, aki az orvosi vizsgálatok rendjét meghatározza.
Szükséges utasításokat és tájékoztatást kellő időben a munkavállalónak megadni.

Tevékenységtől, foglalkoztatottak számától és egyéb paraméterektől függő kötelezettségek:

  • Egyéni védőeszközök meghatározása
  • Veszélyes anyagok, vegyszerek nyilvántartása, kémiai kockázatbecslés
  • Munkabalesetek kivizsgálása
  • Emelőgép ügyintézés
  • Gépek üzembe helyezése, időszakos felülvizsgálatok
  • Munkavédelmi szakképesítésű személy alkalmazása
  • Munkavédelemmel kapcsolatos szabályozások készítése
  • Tűzvédelmi szabályzat
  • Tűzriadó terv készítése
  • Tűzoltó készülékek rendje
  • Tűzvédelem folyamatos megbízással

Kockázatértékelés-munkahelyi, tevékenységi, telephelyi, kémiai, biológiai:

A kockázatértékelés elvégzése a 1993. évi XCIII. Munkavédelmi törvény 54.§ 2-9. bekezdése szerint munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenység, amelynek a feltételeit, tartalmát a gazdálkodó egységnél határozzuk meg: ezek alapján a kockázatértékelést, a kockázatkezelést és a megelőző intézkedések meghatározását – eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább 3 évente kötelesek vagyunk elvégezni.

A kockázatértékelés célja az alkalmazott technológiáknak, gépeknek, eszközöknek, a munkavállalókat érő megterheléseknek valamint a munkavégzés körülményeinek, a munkakörnyezet kialakításának elemző áttekintése, melynek során az értékelést végző csoport nem abból indul ki, hogy maradéktalanul megvalósulnak-e a jogszabályokban előírt követelmények, hanem azokat a tényezőket veszi sorra, melyek a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben a munkavállalók egészségét vagy biztonságát veszélyeztetik. A lehetséges veszélyek (balesetet okozó hatások) és ártalmak (megbetegedést okozó hatások) felismerése segíti a munkáltatót annak meghatározásában, mely területeken kell megelőző intézkedéseket tennie, vagy már létező intézkedéseket kiegészíteni, módosítani a munkavállalók egészségének és testi épségének megőrzésére, függetlenül attól, hogy van-e jogszabályi kötelezettség vagy nincs.

A megelőzés legkorszerűbbnek tekintett eszköze tehát a munkahelyi kockázatok felmérése, amely a gyakorlatból indul ki, és megkísérli meghatározni azokat a lehetséges eseményeket, amelyek egy munkahelyen a munkafeladat ellátása közben bekövetkezhetnek.

A kockázat valószínűségének és a következménynek a mértékét a megbízó képviselője és a vizsgáló közösen határozzák meg az üzemi baleseti statisztikák, hozzáférhető irodalmi adatok a gépek, berendezések általános állapota, karbantartottsága, a munkavállalók felkészültsége, jártassága, fegyelmezettsége, stb. ismeretében.

Munkavédelmi oktatás

Munkavédelmi oktatások

A Munkáltató konkrétan és részletesen szabályozza a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 55. § (1) bekezdésében előírt munkavédelmi oktatási kötelezettségeit, mely szerint:

„ A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló

  1. a) munkába álláskor,
  2. b) munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor,
  3. c) munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor,
  4. d) új technológia bevezetésekor

elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget és környezetet nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat. (…)”

A megváltozott vagy új kockázatok, megelőzési intézkedéseit a munkavállalók az oktatási tervben meghatározott időszakonként és módon – időszakos oktatások keretén belül sajátítják el.

Az oktatás ugyan nem szaktevékenység, de az oktatási anyagot munkavédelmi szakembernek kell összeállítani. Az oktatás elméleti és gyakorlati részből álljon.

Az elméleti oktatás tartalmazza:
    • a biztonságos munkavégzéshez kapcsolódó előírásokat, szabványokat, magatartási szabályokat
    • az általános, valamint a munkahely, a munkakör és beosztás szerint szükséges munkavédelmi ismereteket.
    • a veszélyhelyzeti teendőket

A gyakorlati oktatás:
    • az adott munkahely sajátosságait
    • A gyakorlati oktatás körébe tartozik az egyéni védőeszköz használatának begyakorlása.

munkavédelmi oktatás

EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK MEGHATÁROZÁSA

Egyéni védőeszközök meghatározása

Az Egyéni védőeszköz (EVE) juttatás rendjét az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről és a 65/1999 (XII.22.) EüM rendeletben foglaltak alapján a munkáltató munkavédelmi szakembere határozza meg.

Munkakörönként kerül meghatározásra, hogy milyen egyéni védőeszköz, biztonsági eszköz, stb. szükséges a felmerülő kockázatok alapján.

Az egyéni védőeszközök kiadását dokumentálni kell, ki kell oktatni a munkatársakat a használatukról (jegyzőkönyvezve), bizonyos jogszabályban meghatározott védőeszközöket időszakonként felül kell vizsgáltatni.

Amennyiben egyéni védőeszköz használata szükséges az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzéshez, úgy annak használatát meg kell követelni a munkavállalóktól. Ha mulasztás történik érdemes írásban figyelmeztetni a dolgozót, mert ha baleset következik be a védőeszköz használatának elmulasztása miatt, az írás bizonyítékként szolgál a hatóságok felé.
A védőeszközüknek rendelkezniük kell EU típus vizsgálattal, vagy EU megfelelőségi nyilatkozattal.

A védőeszközöknek – a munkaruházattal ellentétben – kihordási idejük nincs. Ha elveszítették védelmi képességüket, akkor biztosítani kell az azonnali cseréjét.

Egyéni védőeszköz

GÉPEK ÜZEMBEHELYEZÉSE, GÉPFELÜLVIZSGÁLATOK

Gépek üzembehelyezése, gépfelülvizsgálatok

A veszélyes gépek, berendezések használatba vétel előtt munkavédelmi szempontú üzembe helyezésen kell átesni, valamint biztosítani kell azok időszakos munkavédelmi felülvizsgálatát.
Munkaeszközt üzembe helyezni, valamint használatba venni csak abban az esetben szabad, ha az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit kielégíti. Az üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a munkaeszköz, technológia megfelel a biztonságos munkavégzés feltételeinek. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül, ezért szakember közreműködése szükséges.

A munkavédelmi szempontú üzembe helyezés során:
    • megvizsgáljuk, hogy rendelkezésre állnak-e a szükséges dokumentációk;
    • munkabiztonsági szempontból értékeljük a géphez tartozó gépkönyv tartalmát;
    • megvizsgáljuk a gép villamos biztonságát, szerkezetét, védőburkolatok meglétét és megfelelőségét, munkahely és munkatér       méretét, kezelőszervek azonosíthatóságát, valamint a funkciók jelölését;
    • megvizsgáljuk a szükséges személyi feltételek biztosíthatóságát.

A munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatot követően a veszélyes munkaeszköz, technológia üzemeltetését a munkáltatónak írásban kell elrendelnie. A veszélyes gépek listáját az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 1. számú melléklete szabályozza.

A veszélyes munkaeszköz és technológia újraindítása, áttelepítése esetén is munkabiztonsági felülvizsgálatot kell tartani, valamint legalább 5 évente biztonsági felülvizsgálatnak kell alá vetni.

A gépekhez szükséges dokumentációk:

  • Használati, kezelési és karbantartási utasítás (a dolgozó által értett nyelven);
  • EU Megfelelőségi nyilatkozat;
  • Munkavédelmi szempontú felülvizsgálat jegyzőkönyve;
  • Használatot elrendelő munkáltatói nyilatkozat;
  • A gép kezeléséről szóló oktatás jegyzőkönyvek;
  • Villamos berendezés esetén érintésvédelmi megfelelőséget igazoló jegyzőkönyv.

Villamos berendezések érintésvédelmi felülvizsgálata:
    • Villamos kéziszerszámok esetében évente szerelői ellenőrzés szükséges, amelyet dokumentálni kell
    • Egyéb villamos berendezések esetében 3 évente (vagy átalakítás esetén) – Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat       szükséges, amelyet szakképesítéssel rendelkező személy végezhet.

Villamos berendezések Tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálata:
    • az „A” és „B” tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, szabadtéren legalább háromévenként,
    • a „C”, „D”, „E” tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, szabadtéren legalább 6 évenként kell tűzvédelmi szempontból       felülvizsgálni.

gépek felülvizsgálata

MUNKAVÉDELEM FOLYAMATOS MEGBÍZÁSSAL    

Munkavédelem folyamatos megbízással

Munkavédelmi szakképesítésű személy alkalmazásának követelményei
A gazdálkodó szervezet létszáma, tevékenység és veszélyességi osztályba sorolás (2. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez) törvényi előírás szerint, a táblázat szerintialábbi időtartamra kell minimálisan megbízási szerződésben, vagy munkaviszonyban munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt foglalkoztatni:

 III. vesz. oszt  II. vesz. oszt  I. vesz. oszt
 1-9 fő  1 óra / hét!  1 óra / hét!  2 óra / hét!
 10-49 fő  1 óra / nap!  1 óra / nap!  2 óra / nap
 50-500 fő  1 óra / nap  2 óra / nap  4 óra / nap
 501-1000 fő  4 óra / nap  8 óra / nap  8 óra / nap*
 1000 fő felett  8 óra / nap*  8 óra / nap**  8 óra / nap***

! jeles mező: Külön szakember állandó alkalmazására nincs szükség, ha a munkáltató vagy az általa kijelölt munkavállaló látja el az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés megteremtésének munkáltatói feladatait.

DE, a kijelölt személynek rendelkeznie kell a szükséges ismeretekkel, készséggel és gyakorlattal.

VALAMINT ez kizárólag csak a munkavédelmi szakképesítésű személy alkalmazása alól ad felmentést, a munkavédelmi szaktevékenységnek minősülő feladatotokat, mint például kockázatértékelést munkavédelmi szakemberrel kell elvégeztetni.

* felsőfokú szakképesítés szükséges a feladatot ellátó megbízott személynek
** felsőfokú szakképesítés szükséges és minden megkezdett 800 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakképesítésű teljes munkaidőben
*** felsőfokú szakképesítés szükséges és minden megkezdett 600 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakképesítésű teljes munkaidőben,

Eseti megbízás vagy folyamatos megbízási szerződés alapján vállaljuk:
• a jogszabályi megfelelés teljesülését,
• a meglévő és újonnan belépőmunkavállalók oktatását, munkavédelmi fókusz meghatározása után az munkavédelmi ismeretek bővítését, változáskövetést,
• a munkavédelmi kockázatértékelések (tevékenységi, munkahelyi, telephelyi stb…) elkészítését, frissítését.
• veszélyes gépek munkavédelmi szempontú előzetes üzembehelyezését

  • a bevezetett munkahelyi egészségvédelmi rendszer elkészítését, felülvizsgálatát
  • megállapodás szerint, rendszeres időközönként munkavédelmi bejárásokkal tájékoztatást nyújtunk a jogszabályi változtatásokról,
    • a bejárások, szemlék során tapasztalt esetleges hiányosságokról, eltérésekről, kockázatokról összegzés készül. Javaslatot teszünk az eltérések orvosolására
    • hatósági szemle (OMMF, Tűzoltóság, stb.) alkalmával támogató részvétel nyújtása,
    • munkahelyi esemény (baleset) esetén vállaljuk annak kivizsgálását, illetve hatósági bejelentését a törvényi előírások szerint.
Munkavédelem folyamatos megbízással

MUNKAVÉDELEM – ORVOSI ALKALMASSÁGI VIZSGÁLATOK RENDJÉNEK MEGHATÁROZÁSA

Orvosi alkalmassági vizsgálatok rendjének meghatározása

A munkáltató foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást köteles biztosítani munkavállalói számára. Üzemorvosi szolgáltatás ellátására meg kell bízni arra jogosult egészségügyi szervezetet.

Az orvosi alkalmassági vizsgálatok rendjét írásban kell meghatározni, ami munkavédelmi és foglalkozás egészségügyi szaktevékenység.

A munkavállalóknak orvosi vizsgálaton kell részt venniük:
• Munkaviszony létesítésekor, előzetes orvosi vizsgálaton;
• Időszakos orvosi alkalmassági vizsgálaton, meghatározott időközönként
• Valamint rendkívüli orvosi vizsgálaton a munkakör megváltoztatása esetén, vagy ha a szakorvos szükségesnek tartja.
A munka-egészségüggyel kapcsolatos további követelmény, hogy elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt és a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani.

Vállaljuk:

  • orvosi alkalmassági vizsgálatok rendjének meghatározását
  • az üzemorvos által javasolt munkaegészségügyi feladatok megvalósításának felügyeletét.
Orvosi munkavédelmi felülvizsgálat

MUNKAVÉDELEM – MUNKAHELYI BALESETEK KIVIZSGÁLÁSA

Munkahelyi balesetek kivizsgálása

A munkabaleset a balesetek azon része, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben, vagy azzal összefüggésben éri, függetlenül annak helyszínétől, időpontjától. Munkavégzéssel összefüggésben következik be a baleset, ha a munkavállalót a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkezés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás…igénybevétele során éri.

A munkaképtelenséget okozó munkabalesetet haladéktalanul ki kell vizsgálni. Ha keresőképtelenséggel nem járó munkabalesetről van szó, akkor meg kell határozni a baleset okát és a történteket munkabaleseti nyilvántartásban rögzíteni kell. A munkabalesetek nyilvántartását és a balesetek kivizsgálását az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet alapján kell dokumentálni

Súlyos munkabaleset esetén kötelező, máskor pedig ajánlott munkabiztonsági és munka-egészségügyi szakértőt igénybe venni a baleset kivizsgálásához.

A kivizsgálási jegyzőkönyvhöz csatolni kell mindazon dokumentumok és tevékenységek igazolását, melyek alátámasztják azon tényt, hogy a munkáltató megtett mindent annak érdekében, hogy az esetlegesen bekövetkező munkabaleseteket megelőzze. Ezek lehetnek pl:
• a meghallgatási jegyzőkönyv,
• környezet állapotára vonatkozó dokumentumok
• szakmai képzettséget igazoló dokumentum,
• kezelési jogosultságot igazoló dokumentum,
• az egészségügyi alkalmasságot igazoló dokumentum,
• érintett gépek üzembe helyezést igazoló jegyzőkönyvei,
• időszakos biztonsági felülvizsgálat jegyzőkönyv,
• az érvényes vonatkozó kockázatértékelés,
• fényképek,
• a belső szabályzások.

Vállaljuk:

    • információk alapján, a munkahelyi baleset kivizsgálását,
• az esemény bekövetkezésének gyökérokát, egyéb okait,
• a munkabaleseti jegyzőkönyv kitöltését és a területileg illetékes hatóságok felé történő továbbítását,
• az érintett munkavállalókkal, meghallgatási jegyzőkönyvek készítését,
• a balesettel összefüggésben rendkívüli oktatás meghatározását és lebonyolítását,
• a balesethez kapcsolódó hatósági ellenőrzésen való részvételt, kapcsolattartást.

Munkahelyi baleset

MUNKAVÉDELEMMEL KAPCSOLATOS SZABÁLYOZÁS-CSOMAG KÉSZÍTÉSE

Szabályozás csomag készítése

Munkavédelmi szabályzat készítésének kötelezettsége -külön rendelet alapján- a fegyveres erőkre, rendvédelmi szervekre, polgári nemzetbiztonsági szolgálatokra, büntetés-végrehajtási szervezetekre vonatkozik. De a munkáltató kérése alapján természetesen el tudunk készíteni egy – munkavédelmi követelményeket tartalmazó – egységes szabályzatot.

Célja, hogy csokorba foglalja vállalkozásra szabottan mindazon követelményeket, melyet a vonatkozó jogszabályok, törvények és rendeletek előírnak. Támogatva ezzel is a munkáltatót abban, hogy a szervezet hiánytalanul gondoskodni tudjon az egészséges és biztonságos munkakörülmények rá szabott feladatok végrehajtásában. Ebben az esetben fokozott figyelemmel kell lenni ara, hogy az időközben bekövetkezett jogszabályváltozásokat minden esetben kövesse a szabályzat.

Amennyiben nem igényli egy szabályzat elkészítését, akkor minimum az alábbiakról kell a munkáltatónak írásban rendelkeznie:
• egyéni védőeszközök (EVE) kézvédő, védőital juttatásának rendje, az egyéni védőeszköz átadási jegyzőkönyv,
• munkavédelmi (környezetvédelmi) oktatások rendje, az oktatások dokumentálása
• orvosi alkalmassági vizsgálatok rendje,

A munkavédelmi szabályozás-csomag elkészítésével kapcsolatosan vállaljuk:

• a munkavédelem követelményeinek beépítését a szabályzat-csomagba,
• egyedi, túlzásoktól mentes standard kialakítását,
• munkavédelemmel kapcsolatos feladattervező, felelősökkel ciklusidőkkel.

munkavédelem

Vegye fel velünk a kapcsolatot:

Kérjen ajánlatot az alábbi elérhetőségeink egyikén:

info@munkavedelembaja.hu

+36-70/433-76-44